Elektronická zdravotná karta alebo online zdravotný záznam pacienta

Autor: Peter Volek | 10.11.2009 o 11:42 | Karma článku: 7.62 | Prečítané  3535-krát

Už je to nejaká doba kedy sa na Slovensku začalo pohrávať tzv. digitalizovaním zdravotných záznamov pacientov. Myslím že danej téme sa len povrchne venujú Slovenské mediá a ešte povrchnejšie sa jej venujú poverení pracovníci. Ale to je len môj osobný subjektívny názor. Málokto sa však zamýšla na to aký dopad to bude mať na konkrétnyh pacientov ktorých sa to bezprostredne dotkne. Nemusím však spomínať výhody takejto modernizácie doterajšieho systému ktoré sú pravdepodobne každému jasné.

Len v krátkosti spomeniem prístup lekára k pacientovým údajom z akéhokoľvek miesta na zemeguli prostredníctvom internetu. Lekár má okamžitý prístup k pacientovým údajom z domu, hotelov, lekárskych stredísk a samozrejme pri využívaní mobilných internetových technologií aj prostredníctvom mobilných prístrojov ako je napriklad iPhone, Blackberry alebo iný smart telefón ktorý zo spoluprácov s mobilnými operátormi umožnuje pristupovať do elekronickej zdravotnej karty pacienta, klienta priamo z vrecka ošetrujúceho lekára.

Avšak po vzhliadnutí nedávno odvysielanej reportáže televíziou Markíza o tom ako sa na verejnosť dostal utajený internetový link ktorý ako prehlásil reportér Markízy bol zabezpečený, Slovenský hovorcovia sa len zmohli na to že poskytovanie GPS trakovacieho systému pre sanitky na územý Slovenskej republiky je zodpovednosť dodávateľa a prevádzkovateľa služby, je podľa mojej osobnej mienky veľmi smiešna. Samozrejme mediá ako je televízia majú zase o čom rozprávať akým ubohým spôsobom na Slovensku zabezpečujú utajené informácie, ale málokto myslí na to aký dopad to má na obyčajného človeka, pacienta.

Takéto informácie vo mne vyvolávaju skôr nedôveru v poverených pracovníkov  ktorí sú zodpovední za realizovanie takýchto projektov a myslím že v prípade elektronickej zdravotnej karty pre obyvateľov Slovenska by to nebolo inak.

Z vlastnej skúsenosti len spomeniem že elektronická zdravotná dokumentácia je užasný nápad, ktorý môžem len potvrdiť mi nie jeden krát padol vhod pri mojich cestách kedy pri úraze na vypožičanom skútri v Thaijsku, tamojší lekár behom zopár minút bol schopný si pozrieť snímky môjho CT ktoré boli zosnímané v Spojených štátoch v Univerzitnej nemocnici v Chicagu aby mohol porovnať a posúdiť môj úrazový stav pri ktorom som si poranil sacriálnu časť môjho chrbta.

Toto však prebehlo až po poverení a oprávnení lekára v Thajsku aby mohol môj electronický zdravotný záznam sprístupniť. Táto elektronická karta obsahuje pravdepodobne absolútne všetko ohľadom zdravotného stavu pacienta, chronické choroby, úrazy, EKG snímky, lekárske správy, CT snímky, rontgenove snímky, MRI, lieky použité na dlhodobú terapiu, krátkodobé medikamenty, akú lekáreň pacient navštevuje a kde sa lekáreň nachádza a podobne.

Tieto electronické  zdravotné karty sú plne flexibilné a rozširovatelné systémy.Len môžem spomenúť že za posledné týždne posledný rozširovací modul zah­­­rňa tzv. E-scribing ktorý umožnuje pri predpisovaní lieku lekárom jedným kliknutím poslať recept elektronicky do pacientovej lekárne ktorú si zvolí alebo ktorú pacient pravidelne navštevuje.

Žiadne prenášanie žiadnych lístkov a nejakého chodenia, ale hlavne čakania v mnohých prípadoch chorých ľudí vo frontách v lekárňach. Čo samozrejme v prípade ochorení ako je chrípka minimalizuje možnosti sírenia ochorenia obyvateľstvom. V niektorých prípadoch nie je pre pacienta potreba lekára ani navštíviť a stačí sa telefonicky ozvať.

To už ani nehovorím o platení služieb priamo cez elektronickú  zdravotnú kartu pacienta za návštevu u lekárov, za recepty v lekárni, za rôzne vyšetrenia všetko je zabezpečované systémom pacientovej elektronickej zdravotnej karty.

Len ako príklad uvediem USA, kde používajú vo velkej miere elekronické zdravotné karty. Aj ked prevažne disponujú týmito elektronickými kartami velké nemocnice, rastúci trend týchto elektronických systémov ich tlačí aj do menších súkromných lekárskych ambulancií.

Aj pri všetkých týchto vymoženostiach sa kladie nesmierna dôležitosť na bezpečnosť s veľmi citlivými osobnými údajmi o pacientoch. Každá organizácia ktorá disponuje či už elektronickou zdravotnou kartou pacienta alebo klasickou papierovou je kontrolovaná nezávislým orgánom, ktorý kontroluje bezpečnosť osobných údajov pacientov a praktiky akým spôsobom sú tieto údaje používané, kto má a nemá prístup k osobným informáciam o pacientoch.

Len naokraj spomeniem že v niektorých krajinách dokonca kontrolné úrady využívajú tzv. ,,Key stroke technology,, ktorá rozoznáva ktoré klávesy na klávesnici počítača sú použité pri práci s citlivými osobnými údajmi pacientov.

Debata o používaní zdravotníckych osobných údajov pacientov je aj predmetom komisie pre dodržiavanie medzinárodných ľudských práv, ktorá samozrejme spolupracuje s miestnymi legislatívnymi odbormi pri vytváraní zákonov týkajucich sa bezpečnosti zdravotníckych electronických záznamov pacientov a dodržiavanie ľudských práv.

Myslím že by naozaj nebol zlý nápad keby Slovenskí predstavitelia poverení projektom digitalizácie zdravotníckych záznamov na Slovensku postupovali zodpovedne a mohli navstíviť niektorú z krajín ktorá používa elektronické zdravotné karty nejakú dobu aby mohli nahliadnuť do výhod ale aj nevýhod tohoto novodobého spôsobu zdielania citlivých osobných zdravotných informacií pacientov.

Týmto spôsobom by mohli zodpovední na vlastných očiach vidieť akým spôsobom je možné aplikovať takýto elektronický systém pre Slovesnko a zároveň zachovať bezpečnosť osobných údajov pacientov na Slovensku, alebo Europskej Unie na najvyššej možnej medzinárodnej úrovni, pretože verím tomu že nie každý pacient ktorý navštívi Slovenského lekára bude Slovenským občanom.

 

Námety a pripomienky k článku sú vítané v diskusii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo voliť? Veľká anketa denníka SME

Verejne činní ľudia, ktorých oslovil denník SME, zvažujú, ktorej strane spolu so svojím hlasom pošlú 17 eur za hlas na činnosť.

KOMENTÁRE

Merkelová vydaná na milosť Putina a Erdogana

Toto nie je vzťah spolupráce, je to vyjednávanie o výkupnom, hovorí turecký politológ.

ŠPORT

Slováci nedali šancu Švajčiarom a opäť vyhrali Slovakia Cup

Hokejisti Slovenska vyhrali na Slovakia Cupe oba svoje zápasy a získali plný počet bodov.


Už ste čítali?